zlzmain No Comments

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky zverejnilo návrh schémy rozvoja kombinovanej dopravy na www.vlada.gov.sk/materialy .
Jej cieľom je poskytnutie pomoci na realizáciu projektov zameraných na rozvoj KD.
Podľa navrhnutého dokumentu je možné získať pomocna – projekty KD a iné projekty

FORMA POMOCI
Pomoc podľa tejto schémy sa realizuje formou:
1. Nenávratného finančného príspevku (ďalej len „príspevok“) – vo forme úhrady úrokov alebo časti úrokov z investičného úveru poskytnutého príjemcovi pomoci na realizáciu oprávneného projektu alebo
2. Bankovej záruky na istinu poskytnutého investičného úveru alebo investičnú časť investično-prevádzkového úveru.
3. Pomoc možno realizovať oboma formami súčasne za predpokladu dodržania ustanovení článku K. Kumulácia štátnej pomoci.

PROJEKTY KOMBINOVANEJ DOPRAVY
1. Príjemcovia pomoci
Príjemcami pomoci môžu byť fyzické alebo právnické osoby oprávnené na podnikanie v zmysle § 2(2) Obchodného zákonníka, prioritne malý a stredný podnikatelia.
Pomoc je možné poskytnúť na:

a) Investičnú pomoc do infraštruktúry – na rekonštrukciu a modernizáciu terminálov kombinovanej dopravy s podmienkou zachovania záruky obchodnej neutrality;

b) Investičnú pomoc na nákup pevných a pohyblivých zariadení potrebných
na prekládku nákladových jednotiek kombinovanej dopravy v termináloch (koľajové žeriavy a manipulačné vozidlá na pneumatikách);

c) Investičnú pomoc na nákup zariadení určených výlučne pre kombinovanú dopravu, a to:
nákladových jednotiek kombinovanej dopravy (kontajnery a výmenné nadstavby na cestné vozidlá), ktoré zodpovedajú normám ISO a CEN alebo
cestných nosičov na prepravu kontajnerov a výmenných nadstavieb, ktoré sa používajú výlučne v kombinovanej doprave.

Žiadateľ o pomoc musí:
– podať písomnú žiadost o poskytnutie pomoci pred začatím realizácie projektu.
– disponovať vlastnými stabilnými a dostatočnými finančnými zdrojmi, ktoré zabezpečia dofinancovanie celého projektu. Podiel príjemcu na obstaraní majetku musí byť najmenej 25 %.
– písomný záväzok príjemcu pomoci využívať takto obstaraný majetok najmenej počas piatich rokov.
Poskytnutie pomoci je možné iba pre zariadenia kombinovanej dopravy s výnimkou zariadení námornej dopravy.

INÉ PROJEKTY

Pomoc je možné poskytnúť na

– investičnú pomoc na nákup špeciálnych železničných vozňov určených výlučne
na kombinovanú dopravu;

-Investičnú pomoc na nákup systémov informačných technológií
pre potreby kombinovanej dopravy – programov EDI/EDIFACT a CESAR.

MECHANIZMUS POSKYTOVANIA POMOCI

1. Poskytnutie pomoci žiadateľ žiada písomne u poskytovateľa.

2. Formulár žiadosti o poskytnutie pomoci formou príspevku alebo bankovej záruky vrátane zoznamu povinne predkladaných príloh je k dispozícii u poskytovateľa a uverejnený na jeho webovej stránke.

3. Žiadateľ je povinný vyplniť žiadosť o poskytnutie pomoci vo všetkých bodoch presne a úplne. Podpísaním žiadosti žiadateľ akceptuje podmienky schémy a súčasne potvrdzuje správnosť a úplnosť údajov.

4. Akceptovateľná je žiadosť spracovaná len na predpísaných formulároch, vyplnených elektronicky, prípadne písacím strojom.

5. Súčasťou žiadosti je projekt, ktorý je žiadateľ povinný spracovať vo všetkých bodoch podľa záväznej predlohy

6. Vyplnenú žiadosť, potvrdenú pečiatkou a podpisom štatutárnych zástupcov, s projektom a požadovanými prílohami odošle žiadateľ poskytovateľovi.

7. Poskytovateľ zabezpečuje registráciu prevzatých žiadostí a projektov a kontroluje úplnosť
a správnosť formálnych náležitostí žiadostí a projektov.

8. V prípade, že žiadosť s priloženými dokladmi nemá potrebné náležitosti, bezodkladne vyzve žiadateľa na ich doplnenie.

9. Poskytovateľ po kontrole úplnosti a správnosti žiadosti, projektu a požadovaných príloh, po komplexnom vyhodnotení podnikateľského zámeru vrátane posúdenia bonity žiadateľa o pomoc zistenej SZRB, a. s. a kvantifikácií rizík, predloží tieto žiadosti
s vypracovaným posudzovacím protokolom na rokovanie Spoločnému poradnému orgánu, ktorý rozhoduje o poskytnutí pomoci a jej výške podľa schémy. Poskytovateľ si môže
na náklady žiadateľa vyžiadať expertný, prípadne znalecký posudok na posúdenie efektívnosti projektu.

10. Konečným termínom na prijatie žiadostí spolu s podkladmi na rokovanie Spoločného poradného orgánu je vždy siedmy deň pred termínom jeho rokovania. Spoločný poradný orgán zasadá obvykle raz za tri mesiace.

11. Žiadateľ je oprávnený stiahnuť svoju žiadosť kedykoľvek do vydania rozhodnutia o poskytnutí pomoci. Stiahnutie žiadosti je možné iba v písomnej forme, s uvedením dôvodu.

12. Hodnotenie projektov a ich výber na poskytnutie pomoci, rozhodnutie o priznaní a výške pomoci je v pôsobnosti Spoločného poradného orgánu, ktorý sa skladá zo zástupcov Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a zástupcov SZRB, a.s. a prizvaných expertov.

13. Spoločný poradný orgán pri výbere a schvaľovaní projektov na poskytnutie pomoci berie do úvahy výsledok marketingového prieskumu dopravného trhu a garanciu doloženia dostatočnej tovarovej záťaže pre kombinovanú dopravu zmluvami o budúcich zmluvách s prepravcami (najmenej na päť rokov zvoz a rozvoz nákladových jednotiek kombinovanej dopravy do 150 km od terminálu kombinovanej dopravy a prepravy cestných súprav v systéme RoLa).

14. Pri stanovovaní maximálnej intenzity pomoci pre projekty kombinovanej dopravy prihliada Spoločný poradný orgán pri výbere a schvaľovaní projektov taktiež na kritériá uvedené v článku H. bod 4 maximálna intenzita pomoci.

15. Spoločný poradný orgán je schopný uznášať sa ak je prítomná dvojtretinová časť jeho členov. Rozhoduje vo forme rozhodnutia o poskytnutí a výške pomoci, na prijatie ktorého je potrebný súhlas nadpolovičnej časti prítomných členov. Zo zasadnutia Spoločného poradného orgánu sa vyhotovuje zápis.

16. O rozhodnutí Spoločného poradného orgánu informuje poskytovateľ písomne žiadateľa
do siedmich dní od svojho zasadnutia

17. Podrobnejšie vymedzenie právomoci a zodpovednosti Spoločného poradného orgánu upraví Štatút Spoločného poradného orgánu, ktorý zverejní poskytovateľ pomoci na svojej webovej stránke v lehote do 15 dní po nadobudnutí účinnosti tejto schémy.

18. Kladné rozhodnutie o žiadosti sa v prípade podnikateľského zámeru s potrebou prepravných povolení na realizáciu medzinárodnej kombinovanej dopravy podmieňuje dokladovaním garancie Ministerstva dopravy pôšt a telekomunikácií SR o ich zabezpečení v zmysle zákona NR SR č. 340/2000 Z. z. § 23(3) o cestnej doprave. V prípade záporného rozhodnutia o žiadosti uvedie poskytovateľ dôvody zamietnutia žiadosti.

19. V prípade priznania pomoci vo forme príspevku uzatvorí SZRB, a. s. so žiadateľom Zmluvu o poskytnutí pomoci] vo forme príspevku na úhradu úrokov alebo časti úrokov z úveru. Podklady na uzatvorenie zmluvy pripraví SZRB, a. s. do 30 dní od rozhodnutia o poskytnutí pomoci. Záväzky vyplývajúce zo zmluvy nadobudnú platnosť dňom
jej podpísania SZRB, a. s.

20. Pri poskytnutí pomoci vo forme bankovej záruky na istinu poskytnutého investičného úveru alebo investičnú časť investično-prevádzkového úveru dochádza k poskytnutiu pomoci podpísaním záručnej listiny so SZRB a. s. a pomoc nadobúda účinnosť dňom prvého čerpania úveru.

21. SZRB, a. s. poskytne pomoc poukázaním finančných prostriedkov do 30 dní po splnení podmienok schémy. Zverejnenie informácií o poskytnutí pomoci zabezpečí poskytovateľ
aj prostredníctvom svojej webovej stránky do 15 dní od vydania rozhodnutia o poskytnutí a výške pomoci.

22. Pomoc môže žiadateľ použiť len na ten účel, na ktorý bola schválená.

23. Na poskytnutie pomoci nie je právny nárok.

Ing. Michalička

Aktualizované dňa: 25.02.2004 17:40:30